Frosttårta

Frostvågen har hållt i sig länge nu. Det positiva med det är att man får öva på att göra dessa figurer många gånger. Till denna tårtan fick jag göra de tre favoriterna Elsa, Anna och Olof. Min personliga favorit är ju Sven, men honom har jag inte fått göra än.

IMG_0261.jpg

 

Tårtan innehåller chokladbottnar, dumlekräm och hallonmousse. Det är en populär och väldigt god kombination. Dumlekrämen gör du superenkelt genom att värma 3 dl grädde (den ska inte koka) och hälla över hackade dumlekolor. Hur många? Ja, det är inte så noga. Men ju fler ju mer smak, så klart. Jag brukar köpa en påse för tre deciliter grädde. Och så slinker det ner några i magen också. Så klart. När du hällt grädden över kolorna rör du tills de smält. Sedan ställer du in blandningen i kyl över natten och nästa dag är det bara att vispa upp. Detta kan också vara en enkel efterrätt. Kanske med lite färska bär?

 

Figurerna tar lång tid att göra. Jag gör dem i flera steg med torktid emellan. När allt torkat ska de få ansikte och det handmålar jag. Annas väst är också handmålad.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s